- Polska droga do unii
- 16 XII 1991 - Podpisanie w Brukseli układu o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi
- 31 III 1998 - Początek negocjacji członkowskich z UE. Główni negocjatorzy: Jan Kułakowski i Jan Truszczyński
- 16 IV 2003 - Podpisanie traktatu akcesyjnego w sprawie przystąpienia Polski do UE
- 7-8 VI 2003 Referendum europejskie
- Żytni kac
Trzeci na świecie producent alkoholi francuski koncern Pernod Ricard, posiadacz 80 proc. udziałów w spółce Wyborowa SA, jest właścicielem znaku towarowego Żytnia (w dwóch najważniejszych systemach rejestracji znaków towarowych) - ustalił "Wprost". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że posiadaczem praw do Żytniej jest polski, jeszcze państwowy Polmos Bielsko-Biała. Pernod Ricard został zobligowany w 2001 r. do przekazania mu marki Żytnia (Francuzi kupili firmę handlową Agros, która dysponowała za granicą prawami do kilkunastu polskich marek, m.in. znaku Żytnia, ale miała obowiązek oddać je prawowitym właścicielom, czyli producentom).
- Koncern Pernod Ricard nie rości sobie żadnych praw do znaku towarowego Żytnia. Zgodnie z obowiązującym prawem i podpisaną w 2001 r. z Polmosami umową, Pernod Ricard nie jest właścicielem tego znaku towarowego. Obowiązek jego przerejestrowania i notyfikowania ciąży na Polmosie Bielsko-Biała - tłumaczy Andrzej Szumowski, rzecznik Wyborowej SA, polskiego oddziału koncernu Pernod Ricard. Podczas wcześniejszej rozmowy z "Wprost" Szumowski tłumaczył jednak, że Pernod Ricard prowadzi rozpoczęte dawniej (gdy był właścicielem znaku) procedury w interesie... Polmosu Bielsko-Biała, któremu następnie przekaże prawa do znaku. - Nie upoważnialiśmy Pernod Ricard do rejestracji znaków towarowych Żytnia - mówi Józef Kapela, prezes bielskiego Polmosu. - Jeżeli okaże się, że nasze prawa są naruszane, wystąpimy na drogę prawną przeciwko Pernod Ricard.
Jan Piński - "Wprost" z Korzeniowskim!
14 czerwca o godz. 14.00 na krakowskim rynku wielką karnawałową paradą w stylu brazylijskim rozpocznie się impreza "Na rynek marsz" - już po raz szósty organizowana przez Roberta Korzeniowskiego. Ważną jej częścią będzie chód masowy, czyli "Wprost do zdrowia" (nasz tygodnik jest jego patronem), nawiązujący do ubiegłorocznego chodu zorganizowanego przez "Wprost" w warszawskich Łazienkach. - Chcemy, żeby ludzie, zamiast siedzieć przed telewizorami lub robić zakupy w hipermarketach, wybrali się z nami na czterokilometrowy spacer, bo to po prostu dawka życia - mówi Robert Korzeniowski, wielokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Każdy, kto ukończy chód i odpowie na pytanie konkursowe, ma szansę wygrać citroena C3. W innym chodzie, "Rundzie VIP", swój udział zapowiedzieli m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Stefan Paszczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i były mistrz w skoku wzwyż Artur Partyka.
W Krakowie będzie też oczywiście chód profesjonalny, w którym zmierzą się najlepsi na świecie sportowcy tej dyscypliny. - Bitny Czarzasty junior
Osiemnastoletni syn Włodzimierza Czarzastego, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podobno pobił swojego szkolnego kolegę tak dotkliwie, że ten ma złamany nos (obaj uczą się w prestiżowym warszawskim liceum). Prawdopodobnie poszło o różnicę opinii na temat Włodzimierza Czarzastego. Czarzastemu juniorowi nie podobało się, że jego ojciec nie dla wszystkich jest bohaterem. Sprawę bada prokuratura. - Dubaniowski za Kwiatkowskiego
17 czerwca na posiedzeniu nowej rady nadzorczej TVP (swojego przedstawiciela do rady musi jeszcze desygnować minister skarbu) może zostać odwołany Robert Kwiatkowski, dotychczasowy prezes telewizji. Ma go zastąpić 39-letni Waldemar Dubaniowski. Ukończył on Uniwersytet Warszawski (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych), Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia w dziedzinie handlu zagranicznego przy SGH w Warszawie. Dubaniowski pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, Urzędzie Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej i w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, a w latach 1996-1998 był dyrektorem gabinetu prezydenta RP. Potem, do kwietnia 2003 r., był członkiem KRRiTV. Jako kontrkandydata Dubaniowskiego wymienia się Waldemara Dąbrowskiego, ministra kultury. Pod kierownictwem Dubaniowskiego nowy zarząd ma wymienić szefów anten i dyrektorów generalnych TVP. Fakt, że zmiany te są praktycznie nieuchronne, uważa się za porażkę premiera Millera i zwycięstwo prezydenta Kwaśniewskiego. - Mecenas Tober
Michał Tober, rzecznik rządu, ma już nową pracę, a ściślej - może ją mieć, bo 4 czerwca wraz z żoną Ewą Kurowską-Tober zdał egzamin na radcę prawnego. - Z całej naszej rodziny tylko pies nie ma dyplomu prawa i tak już pewnie zostanie - mówi "Wprost" Michał Tober. W sejmowych kuluarach żartuje się, że gdy Toberowie doczekają się potomstwa, dziecko zamiast w śpioszkach będzie chodzić w todze.
Więcej możesz przeczytać w 24/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.