- Mnożenie lemurów
Dwa nowe gatunki lemurów odkryli badacze z Niemiec i Madagaskaru. Dokładne analizy wykazały, że grupa tych zwierząt uważana do tej pory za jednorodną genetycznie to dwa odrębne gatunki - Mirza coquereli i Mirza zaza - których ewolucyjne ścieżki rozeszły się 2 mln lat temu. Co więcej, przypadkowo odkryto kolejny nowy gatunek, który nazwano Microcebus lehilahytsara. Lemury są ostatnim ogniwem łączącym obecne naczelne z ich przodkami. Odkrycie nowych gatunków (łączna ich liczba wynosi dziś 49) i dokładne poznanie ich pochodzenia może pomóc w ustaleniu początków ewolucyjnej drogi człowieka. (MF)
- Serce w objęciach
Przytulanie wzmacnia układ krążenia, a efekt ten jest szczególnie widoczny u kobiet - wykazali uczeni z University of North Carolina. Badane przez nich pary oglądały fragment romantycznego filmu, a następnie przez 20 sekund przytulały się do siebie. W takiej sytuacji u obu płci podnosił się we krwi poziom oksytocyny, odpowiedzialnej za poczucie więzi i mającej zbawienny wpływ na serce. U kobiet zanotowano także spadek poziomu kortyzolu (uznawanego za hormon stresu) i ciśnienia tętniczego krwi. (MF)
- Biurokracja w supełkach
Węzełkowe pismo kipu było używane do prowadzenia księgowości przez urzędników imperium inkaskiego. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy poddali komputerowej analizie 21 zapisanych w ten sposób dokumentów odkrytych w Puruchuco, będącym niegdyś centrum administracyjnym Inków. Okazało się, że rzędy sznurków z węzełkami zawierają liczby związane z danymi majątkowymi i podatkowymi obywateli imperium. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dawni urzędnicy byli w stanie powiązać zakodowane w ten sposób wartości z konkretnymi osobami, surowcami czy produktami. (JAS)
- Nałóg czarnych charakterów
To nieprawda, że filmy reklamują nałogi, ukazując palaczy w korzystnym świetle. Z najnowszych badań wynika, że po papierosy sięgają najczęściej bohaterowie negatywni i pechowcy. Uczeni z St. MichaelŐs Medical Center doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu prawie 500 filmów z lat 90. ubiegłego wieku, w tym kinowych hitów, takich jak "Armageddon", "Sposób na blondynkę", "Lepiej być nie może" czy "Dzień Niepodległości". Okazało się też, że produkcje Hollywood są bardziej wychowawcze - w niskobudżetowych filmach niezależnych pali nawet co druga postać pierwszoplanowa. (MB)
Więcej możesz przeczytać w 33/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.