- Papież antyfanatyzmu
Benedykt XVI idzie śladami Jana Pawła II. Podczas swej pierwszej podróży zagranicznej do Kolonii na Światowe Dni Młodzieży papież zamierza się spotkać z przedstawicielami żydów i muzułmanów. Chce w ten sposób pokazać, jaką wagę przywiązuje do dialogu między religiami w obliczu "nasilania się fanatyz-mów". Wizyta w kolońskiej synagodze - najstarszej w Niemczech - nie była pierwotnie planowana. Została dodana z osobistej inicjatywy papieża. W ten sposób Benedykt chce naprawić nadwątlone stosunki z Izraelem. W Jerozolimie bardzo chłodno odebrano jego wystąpienie po ataku terrorystów na Londyn, w którym nie potępił wcześniejszych zamachów w Izraelu. Teraz ma być inaczej. Wizytę papieża w kolońskiej synagodze pierwszy zapowiedział ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej. W Kolonii zawisła potężna mozaika Jana Pawła II składająca się ze 100 tys. pojedynczych fotografii - portretów ludzi z całego świata. (greg)
- Krew premiera
Opaska opatrunkowa, którą Ariel Szaron nosił na głowie podczas wojny Jom Kippur, została wystawiona na sprzedaż na internetowej aukcji eBay. W 1973 r. podczas walk z Egiptem w rejonie Kanału Sueskiego Ariel Szaron był dowódcą dywizji i został lekko ranny w głowę. Media fotografowały go wówczas, jak chodzi w bandażu. Obecny właściciel opaski chce za nią dostać 10 tys. dolarów. Jak twierdzi, jego ojciec doskonale znał Szarona i przez lata przechowywał zakrwawiony opatrunek. (greg)
- Wycieczka z mudżahedinem
Mudżahedini, weterani pierwszej wojny afgańskiej, mają nową pracę. Włoska organizacja Mountain Wilderness prowadzi kursy przygotowujące ich do roli przewodników górskich. Przedsięwzięcie finansuje amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego oraz ONZ-owski program DDR, zajmujący się rozbrojeniem, demobilizacją i reintegracją. W pilotażowym programie bierze udział ponad dwudziestu mudżahedinów. Podczas szkolenia Afgańczycy uczą się języka angielskiego, nazw miejscowej flory i fauny oraz budowy geologicznej gór Hindukuszu. Już niedługo zagraniczni turyści będą mogli zobaczyć dawne kryjówki afgańskich bojowników. (PB)
- Sokoły bronią Kremla
Kreml musi się bronić przed plagą wron. Administracja siedziby rosyjskiego prezydenta postanowiła zwiększyć liczbę sokołów patrolujących budynki. W służbie państwowej jest dziś na Kremlu pięć ptaków - trzy sokoły i dwa orły, wszystkie z Syberii. Na akcje przeciw wronom wylatują wczesnym rankiem, a najintensywniej pracują w czwartki, kiedy Kreml jest zamknięty dla turystów. Sokoły jako obrońcy Kremla zadebiutowały w 1977 r., kiedy szczególnie bezczelna wrona wleciała przez otwarte okno do gabinetu wysokiego funkcjonariusza partyjnego, porwała ściśle tajny dokument i uciekła. (greg)
- Islamski kotlet
Muzułmańscy zwolennicy fast foodów nie muszą już wybierać między apetytem a posłuszeństwem wobec religii. Z pomocą przyszli im trzej przedsiębiorcy, którzy w Paryżu otworzyli restaurację Burger King Muslim. W gusta szczęśliwych smakoszy trafiło nie tylko menu dostosowane do islamskich przepisów, ale też swoboda noszenia w barze tradycyjnych muzułmańskich strojów. Burger King Muslim to po mecca coli kolejny spektakularny sukces islamskiej wersji zachodniej popkultury. Znajdująca się na przedmieściach Paryża restauracja już okazała się hitem, a jej pomysłodawcy zacierają ręce, szykując się do otwarcia kolejnego lokalu. (AG)
Więcej możesz przeczytać w 33/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.