Papież Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, wyświęconych w 1988 r. przez abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody Stolicy Apostolskiej. Papież nie zmienił swojej decyzji mimo bulwersujących wypowiedzi jednego z biskupów, Richarda Williamsona, negującego istnienie komór gazowych. Po tej decyzji Wielki Rabinat Izraela odwołał udział w spotkaniu z przedstawicielami Watykanu. | więcej na str. 28 i 88
Plan pobudzenia gospodarki amerykańskiej kosztem 825 mld USD uchwaliła Izba Reprezentantów Kongresu USA.
4790 mld jenów (54 mld USD) wynosi dodatkowe wsparcie dla gospodarki w uchwalonym przez japoński parlament antykryzysowym aneksie do budżetu na kończący się 31 marca rok finansowy. Wsparcie przeznaczone będzie na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz indywidualnych podatników.
Wołodymyr Stelmach, prezes Narodowego Banku Ukrainy, został odwołany przez Radę Najwyższą Ukrainy. Wnioskował o to blok premier Julii Tymoszenko, który obwinia Stelmacha za spadek wartości hrywny pod koniec minionego roku. Kancelaria prezydenta Wiktora Juszczenki uznała odwołanie za niezgodne z konstytucją.
Naruszeń praw człowieka dopuszczały się obie strony zbrojnego konfliktu Rosji i Gruzji – stwierdza raport organizacji Human Rights Watch, przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi ds. Zbrodni Wojennych w Hadze.
Sześć milionów Rosjan pozostaje bez pracy – poinformował szef federalnej służby ds. pracy i zatrudnienia Jurij Giercyj.
28 osób zabił orkan Klaus, który przeszedł nad południem Europy. Zgony i wielkie straty materialne spowodowała wichura wiejąca z prędkością 200 km.
„Litwa balansuje na granicy bankructwa" – oceniła goszcząca na Litwie unijna komisarz Dalia Grybauskait?. Jej zdaniem, działania antykryzysowe rządu ustabilizowały sytuację, jednak dalsza eskalacja napięcia społecznego czy destabilizacja sytuacji politycznej może spowodować niewypłacalność kraju.
Kryzys pojednał prezydentów Wenezueli Hugo Cháveza i Kolumbii Álvara Uribe. Spotkali się w kolumbijskiej Cartagenie, by omówić plan walki ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego. Dotychczas dzielił ich stosunek do lewackich Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), zwalczanych przez Uribego.
Tysiące Afgańczyków protestowało w stolicy prowincji Laghman przeciwko operacji sił koalicyjnych, w której zginęło 16 osób. Potępił ją też prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. Według dowództwa amerykańskiego, zabici to bojownicy talibscy, według mieszkańców regionu – cywile.
Gwałtowne śnieżyce na wschodnim wybrzeżu USA spowodowały 23 ofiary śmiertelne. Milion osób zostało pozbawionych prądu i ogrzewania. Na lotniskach zapanował chaos po odwołaniu lub opóźnieniu wielu lotów.
Przez dziesięć dni ciężarówki i autobusy oczekiwały w kilometrowych kolejkach na przejściach grecko-bułgarskich. Blokujący je greccy rolnicy domagali się wyższych subsydiów i niższych podatków na paliwa oraz korzystniejszych cen bawełny, kukurydzy i pszenicy.
68 mld USD wyda Pfizer, największy światowy koncern farmaceutyczny, na przejęcie firmy Wyeth. Będzie to największa fuzja od początku obecnego kryzysu finansowego, bo obroty obu firm wynoszą 75 mld USD. Po połączeniu ma nastąpić redukcja zatrudnienia o 10 proc.
Jedenaście największych koncernów w USA, m.in. Home Depot, Caterpillar, Spring Nextel, zapowiedziało zwolnienie 76 tys. pracowników. Redukcje płac i wprowadzenie krótszego dnia pracy okazały się wobec spadku popytu niewystarczające.
Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec zimbabweńskiego reżimu prezydenta Roberta Mugabego, zakazując wjazdu na swój teren kolejnym 27 osobom. Zamrożone zostały także na terenie UE aktywa 36 przedsiębiorstw z Zimbabwe.
Ośmioraczki – sześciu chłopców i dwie dziewczynki – przyszły na świat w południowej Kalifornii. Jest to drugi na świecie przypadek urodzenia żywych ośmioraczków.
20-letni Belg oskarżony o masakrę w żłobku w Dendermonde przyznał się do zabicia dwojga dzieci i opiekunki oraz zranienia 13 osób. Śledczy twierdzą, że napastnik planował ataki na dwa inne żłobki. Jest też podejrzany o zabicie 73-letniej kobiety, której zwłoki znaleziono 16 stycznia w Beveren niedaleko Antwerpii.
64 proc. Czechów opowiada się za ratyfikacją traktatu lizbońskiego. Jeszcze w lipcu większość (53 proc.) była temu przeciwna. Zwrot ten jest spowodowany „obawami przed utratą prestiżu", ponieważ Czechy – przewodniczące w tym półroczu Unii Europejskiej – są jedynym państwem unii, które jeszcze nie wypowiedziało się na temat traktatu.
W OBIEKTYWIE
Nowym patriarchą Moskwy i Wszechrusi został dotychczasowy metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. 62-letniego Cyryla, który od 6 grudnia kieruje rosyjską Cerkwią, w tajnym głosowaniu poparło 508 z 701 delegatów.
Premier Islandii Geir Haarde podał się do dymisji. Domagały się tego od tygodni tysiące Islandczyków protestujących na ulicach. Winią oni rząd za dopuszczenie do katastrofy gospodarczej.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel w piśmie do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso i premiera Czech Mirka Topolánka zażądała od państw UE wsparcia dla projektów gazociągów Nabucco oraz Nord Stream i South Stream.
Prezydent Barack Obama zniósł zakaz finansowania z funduszy federalnych klinik dokonujących zabiegów przerwania ciąży. Rozczarowanie decyzją Obamy wyraził Watykan.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.