Wybory
W niedzielnych wyborach lokalnych Rosjanie nie mogli wybrać antykremlowskiej opozycji. Liberalny Sojusz Sił Prawicowych został skreślony z list wyborczych w czterech obwodach, a demokratyczne Jabłoko nie startowało w obwodzie orłowskim ani w Petersburgu, gdzie cieszyło się największym poparciem. Do wyeliminowania opozycji posłużyły „badania autentyczności podpisów poparcia pod listami kandydatów". Według obserwatorów, te wybory i odsunięcie od nich nie kontrolowanej przez Kreml opozycji to ostatni ważny test przed wyborami prezydenckimi w 2008 r. i grudniowymi wyborami do Dumy. Po tym, jak opozycja zaapelowała o bojkot wyborów, szef centralnej komisji wyborczej Aleksander Wieszniakow zapowiedział nowelizację ordynacji, która karałaby za „psychiczne i polityczne naciski obniżające frekwencję".
Kandydaci na prezydenta Rosji w wyborach w 2008 r. |
Miedwiediew Liderem jest Dmitrij Miedwiediew, młody liberalny i popularny wicepremier. Jego atutem jest to, że jest rozpoznawalny i dobrze przyjmowany na Zachodzie. Iwanow Kremlowscy „siłowicy" stawiają na Siergieja Iwanowa, byłego ministra obrony, a obecnie wicepremiera. Jest on autorem idei „powrotu do mocarstwowości". Jakunin W wyścigu liczy się jeszcze Władimir Jakunin, szef kolei i były oficer KGB. Matwijenko Płeć piękną reprezentuje Walentina Matwijenko, mer Petersburga. To ona zajęła się delikatną misją „wyczyszczenia" opozycji z wyborów lokalnych. Łukaszenka Udział w wyborach w Rosji zapowiedział Aleksander Łukaszenka. Nie ma jednak na to szans, chociażby z powodu braku rosyjskiego obywatelstwa. |
Więcej możesz przeczytać w 11/2007 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.