KSIĄŻKI
PŁYTA
Świat
Kraj
KINO
- Wojownicy i kolekcjonerzy
"Troja" Wolfganga Petersena to świetny kiepski film. Widowiskowy, lecz dość pusty. Widowisko Petersena spowodowało wzrost zainteresowania starożytnością. Tych, których zaintrygowały losy Achillesa i Hektora, odsyłamy do książki "Dzieje wojny trojańskiej". Stanisław Stabryła, krakowski filozof i latynista, zbeletryzował dzieje słynnego konfliktu. Wykorzystał jednak nie "Iliadę" Homera, lecz mało znany utwór Diktysa z Krety, jednego z uczestników wyprawy trojańskiej. Mniej znane fragmenty śródziemnomorskiego dziedzictwa przybliża też "Biblioteka Antyczna" - seria wydawnictwa Prószyński i S-ka. "Obrazy" Filostrata Starszego to tekst poświęcony 65 dziełom malarstwa tablicowego z Neapolu, po których... zachował się jedynie ten opis. Jest to pierwszy polski przekład greckiego dzieła, który wzbogacają wspaniałe reprodukcje miedziorytów z XVII wieku.
PŁYTA
- Przebojowy Kaczmarek
"A mnie się marzy kurna chata", "Czego się boisz, głupia?", "Do serca przytul psa" - te piosenki znają niemal wszyscy. 21 utworów z płyty "Piosenki zaśpiewane" Jana Kaczmarka to nawet nie jedna dziesiąta jego dorobku. Wrocławski kabareciarz, filar Elity i Studia 202, świetnie wykorzystywał scenicznie swe nie najlepsze warunki fizyczne i wokalne. Od ponad 30 lat tworzy piosenki, których tytuły i refreny wchodzą do potocznego języka. Płyta z archiwalnymi utworami z lat 70. jest pierwszą częścią wydawnictwa "Jan Kaczmarek - Antologia". Na trzeciej płycie znajdą się jego piosenki w wykonaniu m.in. Janusza Gajosa, Stefana Friedmana i Piotra Fronczewskiego.
Świat
- Pogromca salonowców
W 1862 r. Dante Gabriel Rossetti włożył do trumny żony rękopisy swoich poematów. Siedem lat później ekshumował zwłoki, by odzyskać manuskrypt. Rossetti był liderem malarskiego bractwa prerafaelitów, które na długo przed impresjonistami wypowiedziało wojnę akademii i sztuce salonowej. Wylansował, obecny w kulturze do dziś, wizerunek kobiety fatalnej. Był prekursorem symbolizmu i secesji. Obrazy, grafiki, fotografie, wiersze, witraże i biżuterię zaprojektowane przez angielskiego artystę można oglądać na wystawie w Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Moda na prerafaelitów coraz śmielej przekracza kanał La Manche. Sześć dni po zamknięciu amsterdamskiej ekspozycji, 12 czerwca, w Berlinie otwiera swe podwoje wystawa "Prerafaelicka wizja. Wierność naturze".
Kraj
- Sfinks z Woronicza
"Ty jesteś, Nino, jedyna w swoim rodzaju, niezniszczalna i wieczna jak sfinks. I obojętne, czy koło sfinksa stanie Lolobrigida, czy ktoś inny, wszyscy patrzą tylko na sfinksa, a więc na ciebie" - komplementował szefową telewizyjnej Dwójki Bogusław Kaczyński. Rzecz działa się na spotkaniu z okazji wydania "Zwierzeń kontrolowanych". Na dwustu stronach zapisano rozmowy Niny Terentiew z ludźmi kultury. W kuluarach żartowano, że to ubezpieczenie autorki na przyszłość. Mówiono, że ktoś, kto stosuje zasadę "żyj i pozwól żyć innym", nie zginie. Żartowano też, że Nina Terentiew to jedyne dobro, które nie podlega zmianom koniunktury: prezesi telewizji publicznej odchodzili, ona trwała. Na imprezie pojawili się niektórzy bohaterowie rozmów Terentiew: Grażyna Szapołowska, Jan Nowicki, Ryszard Rynkowski. Żaden z gości nie przebił złotoustego Bogusława Kaczyńskiego, który zdradził zagadkę sfinksa: "Nina posiada tajemnicę, która świadczy o jej wręcz niebywałym telewizyjnym sukcesie. Otóż, Nina potrafi słuchać osoby, która siedzi naprzeciw niej". Straszne odkrycie!
KINO
- Kino z procą
Kinowa młodzieżówka zbiera się w Poznaniu. Świat skutej lodem Islandii w "Albinosie" Dagura Kari, dramaty oddziału dziecięcego szpitala w "Czwartym piętrze" Antonia Mercero, celtyckie legendy w "Innym świecie" Dereka Hayesa, perypetie uprowadzonych lalek w "Tajemnicy kwiatu paproci" Tadeusza Wilkosza i Pawła Wendorffa czy podróż po pustkowiach Indii w "Ślepym wielbłądzie" Vinoda Ganatry - to tylko niektóre propozycje 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! (1-5 czerwca). Obok fabuł pojawią się animacje. Warto sprawdzić, jak się ma rosyjski "Długonosy" Ilji Maksimowa do "Shreka". Jurorzy (m.in. Waldemar Dziki, Małgorzata Foremniak, Stanisław Jędryka) będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Poznańskie Platynowe Koziołki odbierze Andrzej Maleszka, autor telewizyjnych seriali "Maszyna zmian" i "Sto minut wakacji". Dzieci, wbrew pozorom, są pamiętliwe.
Bestsellery Wprost |
---|
DVD |
|
Bestsellery Wprost |
---|
KSIĄŻKI |
|
Więcej możesz przeczytać w 23/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.