- Mamo, nastrój mnie!
Matki, które bezbłędnie rozpoznają nastrój, w jakim są ich dzieci, przyczyniają się do lepszego rozwoju potomstwa. Badania, w których wzięło udział 200 kobiet i ich dzieci, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z University of Durham, wykazały, że dzieci świetnie rozumiane przez mamy w pierwszych dwóch latach życia sprawniej niż inne maluchy wyrażają myśli i uczucia przez język i zabawę. Uczeni chcą teraz potwierdzić przypuszczenia, że w późniejszym życiu największy wpływ na rozwój dziecka ma wykształcenie matki oraz jej status społeczny i materialny. (MF)
- Skok w genach
Wbrew dotychczasowym przekonaniom człowiek nie ewoluował stopniowo, ale "skokami". Naukowcy z University of Washington, badając ludzki chromosom 2, dowiedli, że nowe geny powstawały w czasie kilku krótkich zrywów w tzw. procesie duplikacji (upodobniły się i przejęły funkcje genów nieaktywnych) po tym, jak nasi praprzodkowie oddzielili się od małp niższych (w okresie 20-10 mln lat temu). Uczeni podejrzewają, że nagłe pojawienie się nowych genów na chromosomie 2 mogło mieć związek ze zwiększeniem się mózgu lub koniecznością ochrony przed patogenami. (MF)
- Trądzik na serce
Nastoletni chłopcy, którym w wieku dojrzewania doskwiera trądzik, w przyszłości są mniej zagrożeni chorobami serca i o 30 proc. rzadziej umierają z powodu choroby wieńcowej. Uczeni z University of Bristol udowodnili, że wyższy poziom androgenów, który występuje u chłopców mających trądzik, poprawia gospodarkę tłuszczową w organizmie i spowalnia tworzenie się płytki miażdżycowej. (MF)
- Najszybszy tomograf
W ciągu zaledwie pięciu uderzeń serca jest w stanie zobrazować, jak pracuje ten mięsień, a po 10 sekundach pokazuje stan całego organizmu. Tak pracuje najszybszy na świecie tomograf komputerowy LightSpeed VCT. Jedyne takie urządzenie w Europie Środkowej i Wschodniej od kilku dni jest wykorzystywane w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. - To rewolucja w technice diagnostycznej - mówi Marek Maruszyński, dyrektor instytutu. Aparat błyskawicznie pozwala uzyskać zarówno wysokiej jakości trójwymiarowy obraz poszczególnych narządów, jak i ich funkcjonowanie, na przykład "zatrzymując" ruch serca. Amerykańskie pismo "Popular Science" uznało ten tomograf za największe osiągnięcie w technice medycznej 2004 r. (ZW)
Więcej możesz przeczytać w 26/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.