Od kilku dni z sycylijskiego wulkanu Etna wylewają się strumienie lawy. Eksperci z Włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii zanotowali dwa duże wybuchy Etny, które spowodowały powstanie nowych, mniejszych kraterów. Lawa wylewa się z wysokości 3300 m po południowo-wschodnim zboczu góry. Na razie nie ma więc zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i odpoczywających na Sycylii turystów. Naukowcy są jednak przekonani, że może dojść do dużego wybuchu. Siła, z jaką wylewa się lawa, nie słabnie. Ponadto po zanalizowaniu natężenia i częstotliwości wybuchów uczeni stwierdzili, że pod wulkanem zgromadziła się ogromna ilość magmy, która podpłynęła z wnętrza Ziemi dwoma pęknięciami tektonicznymi. Niedawno ci sami naukowcy odkryli u wybrzeży Sycylii potężny - wysoki jak wieża Eiffla i rozległy jak Rzym - podwodny wulkan, który, jak twierdzą, na razie jest uśpiony. (greg)
Holyrood zdobyty
Restauracja w Holyrood, siedzibie szkockiego parlamentu, przeznaczona dotychczas wyłącznie dla posłów, będzie udostępniona wszystkim obywatelom Szkocji. Tę decyzję podjęto po pojawieniu się groźby zamknięcia restauracji. Mimo że od dwóch lat jest ona dotowana przez państwo, cały czas przynosi straty, bowiem, jak twierdzą jej właściciele, zbyt mało parlamentarzystów korzysta z jej oferty. Posłowie z kolei skarżą się na niewielką różnorodność oferowanych potraw i zbyt małe porcje. Parlamentarzyści nie są zadowoleni z decyzji upublicznienia restauracji. Zastrzegli sobie prawo do pierwszeństwa rezerwacji stolików we wtorki, środy i czwartki, kiedy obraduje parlament. Wydzielono również kąt dla tych polityków, którzy obawiają się, że ich rozmowa może zostać podsłuchana. (AG)
Dżyngis-chan globalista
Bez Dżyngis-chana nie byłoby renesansu - uważa Zhu Yaoting, znawca historii Mongolii z uniwersytetu w Pekinie. "Dżyngis-chan zapoczątkował postęp kultury, umożliwiający Europejczykom uwolnienie się od jarzma ślepej teologii. Był to katalizator renesansu - mówi naukowiec. - To on wymyślił technikę tworzenia papieru i drukowania oraz wprowadził je do Europy" - dodaje, podkreślając, że to właśnie ów władca wyznaczył jedwabny szlak i ułatwił podróż Marco Polo do Chin. Naukowiec sugeruje również, że Dżyngis-chan był wynalazcą globalizacji. Yaoting potwierdził wyniki badań, z których wynika, że Chińczycy odkryli Amerykę kilka dekad przez Kolumbem. O tym, czy ludzkość zawdzięcza to Dżyngis-chanowi, jego wierny wielbiciel nie wspomniał. (AG)
Hojność gwiazd
Hillary Clinton, senator z Nowego Jorku i prawdopodobna kandydatka demokratów w następnych wyborach prezydenckich, może liczyć na poparcie gwiazd. Na ogłoszonej niedawno liście darczyńców wspierających ubiegającą się o reelekcję panią Clinton znaleźli się m.in. aktor Tom Hanks, piosenkarka Bette Midler, komik Chris Rock (znany z żartów na temat romansu Billa Clintona z Monicą Levinsky), znany bejsbolista Hank Aaron oraz Mike Richter, były bramkarz hokejowej drużyny New York Rangers. Hillary udało się już zebrać 43 mln dolarów. (PB)
Szkodliwa wycieczka
Karl-Heinz Grasser, austriacki minister finansów, ma kłopoty z powodu zeszłorocznych wakacji. Opozycja zaatakowała go za to, że w ubiegłym roku przyjął zaproszenie na rejs jachtem po Adriatyku od przyjaciela swojej żony Juliusa Meinla V, bankiera i potentata w branży handlowej. Na jachcie znalazł się także Wolfgang Flöttl, jeden z głównych podejrzanych w największym skandalu finansowym w Austrii (zarzuca mu się narażenie banku Bawag na straty sięgające miliarda euro). "Nie rozumiem, dlaczego miałbym odrzucać zaproszenie od przyjaciela tylko dlatego, że opozycji się to nie podoba. Poza tym nie rozmawiałem z Flöttlem o banku Bawag" - bronił się Grasser. (PB)
Więcej możesz przeczytać w 30/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.