Mateusz Kurzawski | Leszno
Przetrwa. PSL opanowało do perfekcji udział w koalicji, a jednocześnie unikanie odpowiedzialności za rządzenie.
2. Czy dla pana polityka to jeszcze jakieś idee?
Mateusz Feder | Strzelce Krajeńskie
Polityka to przede wszystkim idee. Jestem adwokatem, jeszcze do 1997 r. miałem doskonale prosperujące kancelarie w Warszawie. Polityka to także wyraz mojej osobowości.
3. Czy lewica ma szansę odebrać PiS aurę socjalizmu?
Agnieszka Piasecka | Warszawa
PiS nie jest lewicowe, lecz populistyczne. Prawicy napędził głosów lęk przed nieznanym – UE, imigrantami – i błędne utożsamianie religii z patriotyzmem. Z kolei słabością lewicy jest to, że w większości tych spraw nie ma nic do powiedzenia, bowiem trudno dyskutować o emocjach.
4. Czy na czele SLD nie powinien stanąć ktoś ze starej gwardii?
Tomasz Miller | Ząbki
Nie. Kierownictwo SLD należy teraz do moich młodszych kolegów. Są inteligentni i ambitni, ale na początkowym etapie swojej działalności politycznej. Obydwaj muszą zrozumieć, że tylko umiejętność współpracy daje stabilny sukces.
5. Czy lewica ma jeszcze szansę odbić się od sondażowego dna?
Katarzyna Zielińska | Częstochowa
Problem sondaży polega na tym, że nie są to głosy oddane w dniu wyborów, dlatego też odbiegają od rzeczywistości. Rządy Kaczyńskich to intryganctwo, a rządy Donalda Tuska to „polityka miłości". Na wybory to dobra strategia, ale później ludzie oczekują efektów, a dla PO ten moment jeszcze nadejdzie. Lewica musi być na to gotowa!
6. Nie wstydzi się pan swojej przynależności do PZPR?
Adam Kwiatkowski | Toruń
Nobody is perfect. W drugiej połowie lat 70. ta partia stanowiła swoisty system polityczny, w którym ścierały się różne poglądy. Wydawało się, że dobrą drogą do demokratyzowania tamtego systemu było wstąpienie do niego. Wstydzę się natomiast, że pod władzą tej partii dokonywano niegodziwości, łamano ludzi, osadzano ich w więzieniach.
7. Kogo pan ceni w innych partiach?
Mateusz Kurzawski | Leszno
W PO cenię pracowite posłanki Beatę Małecką-Liberę, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Beatę Bublewicz, ale też Bronisława Komorowskiego. Dobrze oceniam Cezarego Grabarczyka. W PiS wybijają się „muzealnicy" – Jan Ołdakowski, Lena Dąbkowska--Cichocka, Paweł Kowal. W PSL wybitnym prawnikiem jest Józef Zych. Cenię Jarosława Kalinowskiego i Waldemara Pawlaka za pracę organizacyjną i nad sobą.
8. Jak ocenia pan swoją pozycję w SLD?
Łukasz Trzop | Lachowice
W polityce liczy się nie tyle pozycja formalna, ile możliwości kształtowania sprawnego systemu prawa służącego ludziom. W SLD jestem członkiem zarządu krajowego – to jest decyzyjny organ wykonawczy. Nie ubiegałem się natomiast o funkcję przewodniczącego czy też zastępcy.
9. Co chciałby pan znaleźć pod sejmową choinką?
Magda Zygmunt | Podegrodzie
Najlepszym prezentem byłoby namówienie polityków, w szczególności z PO, by dyskusje polityczne nie były przyczynkarskie, ale dotyczyły istoty problemu.
10. Kto jest dla pana politycznym autorytetem?
Kamil Gaweł | Wrocław
W okresie międzywojennym podziwiam aktywność polityczną i adwokacką Stanisława Dubois. Dzisiaj wybitnymi politykami w Polsce są Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, każdy w inny sposób.
11. Kogo Pan najbardziej ceni w konkurencyjnych partiach? Mateusz Kurzawski, Leszno
- W Platformie Obywatelskiej cenię bardzo pracowite posłanki Beatę Małecką - Liberę, Małgorzatę Kidawę – Błońską, Beatę Bublewicz, ale też Bronisława Komorowskiego. Bardzo dobrze oceniam ministra Cezarego Grabarczyka. W PiS – ie wybijają się „muzealnicy" Jan Ołdakowski, Lena Dąbkowska – Cichocka, Paweł Kowal. W PSL wybitnym prawnikiem jest Józef Zych. Cenię Jarosława Kalinowskiego i Waldemara Pawlaka za pracę organizacyjną i nad sobą.
12. Z którym z posłów najbardziej lubi Pan grać w tenisa? Który z nich gra najlepiej? Aleksander Krawężnik, Wrocław
- Najlepiej gra Jolanta Szymanek-Deresz, ale jest wielu dobrych tenisistów: Jerzy Szmajdziński, Zbigniew Chlebowski, Jerzy Fedorowicz. Bez kompleksów zagram z każdym z nich.
13. Co pan sądzi na temat ustawy o emeryturach pomostowych, której autorem jest obecna koalicja? Magda Zygmunt, Podegrodzie
- Emerytury pomostowe nie mogą mieć charakteru wygasającego. Ustawą o emeryturach pomostowych powinni zostać objęci wszyscy pracownicy, którzy zarówno przed wejściem w życie reformy systemu emerytalnego jak i obecnie wykonują pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Wynika to z logiki, przesłanek medycznych i zapisu art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który nie przewiduje żadnych ograniczeń. Proponowane rozwiązanie jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.
Klub Poselski Lewica złożył do projektu zestaw 26 poprawek. Mają one rozszerzyć katalog zawodów i prac, które uprawniają do emerytury pomostowej, a także przewidują rekompensaty (dla osób nie objętych tą ustawą) za okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat .
KP Lewica popiera, leżący w Sejmie od ponad 2,5 roku obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o em. i rentach z FUS podpisany przez ponad 800 tyś . obywateli. Projekt ten przy szerokiej akceptacji społecznej rozwiązuje problem praw emerytalnych pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Koalicja PO-PSL blokuje ten projekt w sejmowej komisji, nie dopuszczając do II czytania w Sejmie.
14. Czy komisja ds. śmierci Barbary Blidy jest formą zemsty na poprzednim rządzie? Michał Przybylski, Niepoględzie
- Nie. Komisja Śledcza ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy ma wyjaśnić czy w postępowaniu polityków, prokuratury lub służb specjalnych w okresie rządów PiS było naruszane prawo lub standardy demokratycznego państwa prawnego. Po to, by kolejne rządy miały na uwadze i nie psuły demokracji i nie naruszały praw człowieka. Takim psuciem państwa było chociażby powołanie usłużnych Ministrowi Sprawiedliwości prokuratorów na szefów MSWiA, ABW, czy też Policji.
Zadaniem tej Komisji jest zbadanie legalności działań podjętych w domu byłej posłanki przez funkcjonariuszy ABW oraz zbadanie prawidłowości działań funkcjonariuszy ABW, których celem było przeprowadzenie czynności z osobą byłej posłanki Barbary Blidy. Ponadto, z uwagi na fakt, iż organem prowadzącym postępowanie przygotowawcze był prokurator, a właściwie prokuratorzy, konieczne okazało się zbadanie legalności i prawidłowości działań prokuratorów w postępowaniu zmierzającym do przedstawienia zarzutów byłej posłance Barbarze Blidzie. Celem działania Komisji jest dotarcie do prawdy materialnej, ustalenie istotnych okoliczności związanych z czynnościami podejmowanymi funkcjonariuszy ABW i prokuratorów. Konieczne jest ustalenie, czy czynności procesowe, które miały być podjęte względem Barbary Blidy miały uzasadnienie prawne i faktyczne. Jest to o tyle istotne, że prokuratorzy referenci, a więc ci którzy w sposób niezależny byli uprawnieni do podejmowania wszelkich decyzji w postępowaniu, mieli wątpliwości co do zasadności podejmowania określonych czynności. Należy zbadać, czy zasada niezależności prokuratorskiej nie została całkowicie zdominowana przez zasadę hierarchicznego podporządkowania. Koniczne jest zbadanie intensywnego zainteresowania Prokuratury Krajowej sprawą, w której miała być zatrzymana Barbara Blida oraz czy to szczególne zainteresowanie miało uzasadnienie prawne, czyli czy nie nastąpiło tutaj przekroczenie granicy wytyczonej wyraźnie przez ustawę i regulamin prokuratorski. Niezwykle istotnym elementem badań Komisji, z którym musi się zmierzyć, jest prawidłowość wykonywanych czynności na miejscu tragicznego w skutkach zdarzenia z dnia 25 kwietnia 2007r. Koniczne jest ustalenie, czy funkcjonariusze dokonujący czynności procesowej zatrzymania dochowali wszelkich procedur w tym zakresie obowiązujących. Wszelkie ustalenia jakie czynię dążąc do poznania prawdy, są wolne od barw politycznych i nie stanowią żadnej zemsty na poprzednio rządzącym gabinecie. Jeżeli efektem prac Komisji, będzie konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności wówczas, zgodnie z obowiązującymi zasadami, będzie to odpowiedzialność zindywidualizowana (konkretna). Już dawno odeszliśmy od możliwości przyjmowania odpowiedzialności zbiorowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.