- Śpiewy gryzoni
Myszy potrafią śpiewać, szczególnie gdy są zakochane. Naukowcy z Washington University zauważyli, że gdy te ssaki poczują zapach moczu osobnika płci przeciwnej, wydają ultradźwięki i potrafią "wyśpiewać" nawet skomplikowane linie melodyczne. Każdy osobnik wykonuje własny "utwór", różniący się od pisków wydawanych przez towarzyszy. Dotychczas uczeni byli przekonani, że - oprócz ptaków i żab - dźwiękami komunikują się jedynie wieloryby i nietoperze. (MF)
- Kosmiczna aktualność
Brian Greene, fizyk i autor bestselleru "Piękno wszechświata", nieszablonowo podszedł do dość ogranego tematu: skąd się wziął kosmos, jak jest zbudowany, czy i jak się skończy i co z tego wynika dla ludzkości. Podstawą "Struktury kosmosu" jest próba wyjaśnienia dwóch pojęć, nadal dość słabo rozumianych przez fizyków - czasu i przestrzeni. Objaśniając ich naturę, Greene płynnie dochodzi do tego, co czytelnicy lubią najbardziej: Wielkiego Wybuchu, superstrun, dodatkowych wymiarów przestrzeni czy wreszcie możliwości teleportacji i podróży w przeszłość. Oryginał książki został wydany przed rokiem, a część najbardziej aktualnych odkryć uwzględniono w przypisach. Dzięki temu możemy się chociażby dowiedzieć, jaki jest stan badań nad słynnym bozonem Higgsa, czyli "boską cząstką". (JAS)
Brian Greene "Struktura kosmosu. Przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości",
Prószyński i S-ka, Warszawa 2005 r.
- Humor płci
Kobiety inaczej niż mężczyźni reagują na zabawne sytuacje. Naukowcy ze Stanford University zauważyli, że u rozbawionych pań aktywniejsza niż u panów jest lewa kora przedczołowa, odpowiedzialna za posługiwanie się językiem. Intensywniej pracuje też jądro półleżące, związane z poczuciem satysfakcji. Zdaniem uczonych, to dowód na to, że mózg kobiety jest wrażliwszy na bodźce emocjonalne. Prawdopodobnie właśnie dlatego depresja aż dwa razy częściej dotyka kobiety. (MF)
- Godzilla z Patagonii
Przodkowie krokodyli byli podobni do dinozaurów! Dowodzą tego pochodzące sprzed 140 mln lat szczątki gatunku Dakosaurus andinensis, odkryte przez uczonych w Patagonii. Gad ten miał krótki, obły i tępo zakończony pysk oraz stosunkowo niewielką liczbę zębów, co sugeruje, że mógł się żywić innym pokarmem niż współczesne krokodyle. Z racji swego wyglądu dakozaur został przez uczonych nieformalnie nazwany Godzillą. (JAS)
- Ryż przeciw alergii
Nowe szczepionki odczulające można będzie jeść! Tak przynajmniej zapowiadają japońscy uczeni, którym dzięki inżynierii genetycznej udało się wyhodować ryż zwalczający alergię na pyłki. W jego ziarnach znajdują się fragmenty alergenów, które pozwalają organizmowi powoli "oduczyć się" reakcji uczuleniowych, ale nie stwarzają ryzyka wystąpienia groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Takie preparaty będą tanie w produkcji i łatwe do przechowywania. Na razie ryżowa szczepionka zmniejszyła objawy alergii u myszy uczulonych na pyłek cedru japońskiego, lecz badacze zapowiadają już eksperymenty z udziałem ludzi. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 46/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.