- KRÓTKO PO WOLSKU
Dramaturdzy do pióra
Ci, którzy widzieli i nie widzieli, rozpisują się na temat sztuki o Wałęsie wystawionej w Gdańsku. Też nie widziałem spektaklu, ale na podstawie tego, co można wyczytać w prasie, dochodzę do wniosku, iż utwór powstał 15 lat za późno albo 15 lat za wcześnie. 15 lat temu i mnie marzyło się napisanie musicalu, podobnego w charakterze do "Evity", o robotniczym zrywie zakończonym okrągłostołowym happy endem pod wodzą elektryka, z dogrywką - Jelcynem na czołgu. Im jednak dalej w Trzecią Najjaśniejszą, tym wątki zaczęły się plątać, bohaterowie stawali się niejednoznaczni. A teraz jednym data 4 czerwca kojarzy się z wyborami, innym z "nocą długich teczek".
Oczywiście za 15 lat, gdy zrodzi się odpowiedni dystans, łatwiej będzie opisywać wszystkie okresy, przedstawiać losy ludzi uwikłanych. Ktoś napisze powieść sensacyjną "Kapciowy i inni", ktoś inny idylliczną komedię "Z chłopa król" lub mroczny thriller "Między Bolkiem a Lolkiem", z finałem w postaci werdyktu IPN, uznającego głównego bohatera za pokrzywdzonego.
Inna sprawa, że skoro wystawiono sztukę o Millerze, czemu nie ma być utworu o Wałęsie? Albo o Kaczyńskich. - Aż się prosi o poprawioną wersję "O dwóch takich, co ukradli księżyc", w której Jacek i Placek, zamiast wracać do Zapiecka, razem z Patałłachem przejmują władzę nad domeną Barona Mortadelli (tu pada kultowy cytat - "rząd się zmienił!"). Chociaż, moim zdaniem, obecnie jest najwłaściwszy moment na dramat o Kwaśniewskich. No, może nie dramat. Starczy opera mydlana!
Marcin Wolski
- WYDARZENIE TYGODNIA
Cudze chwalicie, swego nie macie
Postać Wielkiego Polaka jest eksploatowana przez Amerykanów i Włochów, a rodzimego filmu o papieżu jak nie było, tak nie ma. Podobna sytuacja dotyczy papieskich biografii - najlepsze powstały za naszą granicą. Dwie stacje telewizyjne zza oceanu właśnie kończą zdjęcia do produkcji o Janie Pawle II. Realizowane przez ABC "Nie lękajcie się: życie Jana Pawła II" jest niemal pozbawione polskich akcentów. W postać papieża wcielił się niemiecki aktor znany z roli oficera Wehrmachtu w "Pianiście", a epizody rozgrywające się w ojczyźnie Karola Wojtyły zostały nakręcone na Litwie. W Polsce, a dokładnie w Krakowie, została natomiast nakręcona część scen do filmu "Jan Paweł II", ale całość jest na wskroś amerykańska. Koprodukcja CBS i włoskiej RAI była realizowana wspólnie z wytwórnią Lux Vide kierowaną przez członków Opus Dei, wokół której zrobiło się głośno po publikacji książki Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Najbardziej "polski" będzie film "Wojtyła - papież, który pozostał człowiekiem", kontynuacja kasowego "Karola - człowieka, który został papieżem". Piotr Adamczyk, który zagra Ojca Świętego, o główną rolę rywalizował m.in. z Jude'em Law. Na tym jednak cała "polskość" przedsięwzięcia się kończy, bowiem większość zdjęć będzie kręcona w RPA i w Hiszpanii. Zaprzepaszczanie szans na dobry film o dokonaniach naszych rodaków to niemal polska tradycja. Nadal nie ma przecież zapowiadanej od wielu lat produkcji o Katyniu. W 1988 r. film o Jerzym Popiełuszce "Zabić księdza" został co prawda wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland, ale była to produkcja francusko-amerykańska. Pozostaje czekać, który z zagranicznych filmowców zajmie się postacią Lecha Wałęsy. Na razie Niemiec Volker Schlšndorff tworzy filmową opowieść o Annie Walentynowicz. (IN)
- KRAJ
Z dziobami wśród gwiazd
W ludowym stroju i z dwoma płowymi warkoczami prawie nikt nie rozpoznał Michała Wiśniewskiego, który pojawił się na pierwszej edycji muzycznych i kulturalnych nagród Radia Wawa Złote Dzioby. Stołeczny klub z trudem pomieścił najazd gwiazd - od tych najświeższych, jak choćby Ewelina Flinta czy Doda, po bardziej zasłużone dla polskiej sceny, jak Maryla Rodowicz, Zbigniew Hołdys, Beata Kozidrak, Muniek Staszczyk czy Andrzej Piaseczny (ten ostatni zdobył tytuł Wykonawca Roku). Wielcy estrady byli też obecni duchem - Super Dziób przyznano pośmiertnie Grzegorzowi Ciechowskiemu. W kategorii odkrycie roku statuetka przypadła synom senatora Cugowskiego - kapeli Bracia, a za największą osobowość medialną uznano Szymona Majewskiego. Redakcje tygodnika "Wprost" i dwutygodnika "WiK" ustanowiły w konkursie własną kategorię dla dziedziny istotnej, choć naszym zdaniem podupadającej i traktowanej po macoszemu w konkursach muzycznych. Chodzi rzecz jasna o słowa, bo jak śpiewa Hey, "piosenka musi posiadać tekst". Najlepiej, by był to tekst dobry, a na taki można liczyć, gdy sygnuje je Krzysztof "Grabaż" Grabowski - laureat Złotego Dzioba w kategorii tekściarz, autor takich piosenek, jak "Marchef w butonierce", "Złodzieje zapalniczek", a przede wszystkim wielu ciekawych tekstów z właśnie wydanej płyty "Piła tango" formacji Strachy Na Lachy. (MS)
fot. K.Pacuła
- "WPROST" POLECA - PROZA
Colum McCann
Śpiewające psy
Świat Literacki
To historia utkana z rodzinnych wspomnień, sugestywnych, pełnych detalicznych opisów bliskich magii. Debiut twórcy z Dublina, którego wymienia się jednym tchem obok innego mistrza ze stolicy Irlandii - Jamesa Joyce'a, zapada w pamięć. Autor właśnie odwiedził Polskę, bo na naszym rynku pojawiła się następna jego powieść - nowojorska saga "Ta strona jasności".
Paul Auster
Szaleństwa Brooklynu
Rebis
- Jest inna od moich poprzednich książek. To raczej komedia, która przyda się temu narodowi, bo ostatnio zarówno Ameryka, jak i świat są pogrążone w ciemnych barwach. Chciałem napisać coś jasnego, afirmującego życie. Chyba się udało. - wyznał Auster "Wprost" tuż po złożeniu maszynopisu wydawcy. Czy mu się udało? Teraz mogą sprawdzić także polscy czytelnicy.
Thomas Pynchon
Mason i Dixon
Prószyński i S-ka
Autor słynnej powieści "V" powraca w wielkim stylu - wspaniałą karykaturalną panoramą oświecenia, ludzkich wytworów i strategii politycznych, które wywołują śmiech zaprawiony goryczą, bo wizji tej blisko do współczesności. Opowieść o tytułowych, XVIII-wiecznych astronomach zyskała poklask krytyków (w USA wyszła w 1997 r.) i stała się też inspiracją płyty "Sailing To Philadelphia" M. Knopflera.
Więcej możesz przeczytać w 47/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.