Kobiety da Vinci
"Głównym celem tej książki jest wydobycie obrazu Leonarda jako człowieka z krwi i kości, żyjącego w konkretnym czasie i jadającego zupy jarzynowe, a nie uprawiającego wiele dyscyplin, nadludzko uzdolnionego 'człowieka uniwersalnego', jakiego najczęściej nam się prezentuje" - pisze Charles Nicholl w książce "Lot wyobraźni". Leonardo był człowiekiem renesansu, ale nie interesowały go podróże - najdalej na południe z Mediolanu zapuścił się do Rzymu, a z Włoch wyjechał tylko raz w życiu (nie ma jednak dowodów, że kiedykolwiek wyjechał do Konstantynopola). Przez wiele lat miał utrzymanka - w 1490 r. zamieszkał z nim Giocoso, dziesięcioletni chłopiec. Wraz z dorastaniem Giocoso Leonardo coraz częściej płacił wysokie rachunki, choć był znany ze skąpstwa. "Nie ma wątpliwości, że łączył ich również związek seksualny, choć apologeci świętego da Vinci utrzymują, że żył on w celibacie" - przekonuje Nicholl. Orientacja seksualna da Vinci nie była jednak jednoznaczna. Świadczy o tym pobyt w Rzymie, gdzie najprawdopodobniej 57-letni Leonardo miał kontakty heteroseksualne z piękną młodą kurtyzaną La Cremoną. To jej twarz i "zmysłowo krągłe ciało" posłużyło mu za model Ledy, a być może też zaginionej "Nagiej Giocondy". Bez kobiet, które są tematem większości jego obrazów i heteroseksualnych uciech, jego znajomość życia byłaby niepełna. (ZW)
Charles Nicholl "Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni" Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2006
Cola daje w kość
Napoje typu cola przyczyniają się do osteoporozy - sugerują badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition". Zaszkodzić mogą nawet cztery puszki takich napojów wypijane w ciągu tygodnia, bez względu na wiek i przyjmowanie dodatkowych dawek wapnia. Niebezpieczne napoje zawierają kwas fosforowy, który zmniejsza gęstość tkanki kostnej, a przez to zwiększa ryzyko złamań. Dzieje się tak jednak tylko u kobiet i głównie w kościach biodrowych. U badanych mężczyzn spożywających regularnie napoje z kwasem fosforowym nie zauważono żadnych uszkodzeń układu kostnego. Uczeni nie znają jeszcze dokładnego mechanizmu oddziaływania kwasu fosforowego na gęstość kości. Kobietom jednak zalecają ograniczenie spożywania tego typu napojów. (MF)
Genom za 10 mln dolarów
Zaledwie sześć lat temu uczeni ogłosili, że udało im się rozszyfrować budowę większości ludzkich genów. Pionierom zajęło to dziesięć lat i kosztowało 300 mln dolarów. Dziś opracowanie mapy genów konkretnej osoby trwa kilkadziesiąt razy krócej. Nadal jednak jest to za długo, by przełom w medycynie był możliwy. Organizacja X Prize Foundation ufundowała w związku z tym 10 mln dolarów nagrody, którą otrzyma ten, kto znajdzie sposób, by w ciągu dziesięciu dni ustalić sekwencję genów stu osób. (hold)
Dopalacz z piersi
Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla rozwoju motorycznego dziecka - twierdzi Yvonne J. Kelly z University College London, która przebadała 18 tys. dzieci w wieku 8-11 miesięcy. Wśród badanych niemowląt 9 proc. później niż ich rówieśnicy zaczynało siadać, raczkować i wstawać, a 6 proc. wolniej osiągało kolejne etapy koordynacji ruchowej, jak przekładanie przedmiotów z ręki do ręki czy efektywny chwyt palcem wskazującym i kciukiem. Wśród dzieci karmionych piersią co najmniej przez cztery miesiące było o połowę mniej przypadków opóźnień rozwojowych niż wśród tych, które nie otrzymywały naturalnego pokarmu. (en)
Więcej możesz przeczytać w 42/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.